A szolárpanelek felfogják a napfényből származó energiát és egyenáramú elektromos áramot állítanak elő. Ezt kábelekkel bevezetjük az inverterbe, mely átalakítja váltóárammá és a mérőórán keresztül csatlakozik az egész rendszer a háztartáshoz, illetve a hálózathoz. Külső energiatároló telepítésével képes lehet raktározni is a megtermelt energiát, ezzel akár teljesen függetlenedhet áramszolgáltatójától.
A napelemek akkor működnek a legjobban, ha közvetlenül a napra néznek, déli tájolással, árnyék nélkül. Magyarország napos éghajlata kifejezetten kedvező napelemes rendszerek telepítéséhez.
Q.ANTUM CELLATECHNOLÓGIA: ALACSONY ÁRAMELŐÁLLÍTÓ KÖLTSÉGEK
Nagyobb hozam felületenként és alacsonyabb BOS költségek a magasabb teljesítményű osztályoknak és az akár 20,1% hatékonyságnak köszönhetően.
BERUHÁZÁSI BIZTONSÁG
12 év termékgarancia és 25 év lineáris teljesítményi garancia2.
Az osztrák Fronius egy több évtizedes iparági múlttal rendelkező, prémium invertergyártó. Vezető pozícióját minőségi és különösen megbízható termékeinek köszönheti. Az Ausztriában tervezett és gyártott Fronius inverterek jó megoldást jelentenek bármilyen méretű rendszerhez, és a SuperFlex Design-nak köszönhetően használhatók a bonyolultabb tetőszerkezeteken is. A szabványos WLAN vagy Ethernet internet interfészen keresztül jól kommunikál más gyártótól származó rendszerelemekkel.
Bár elsőre bonyolultan hangzik, a napelemek működése egy kiszámítható fizikai reakcióra épül. A napból származó részecskék, a fotonok eltalálják a napelemeket, ami a panelek anyagában lévő elektronokat mozgásba hozzák. A paneleket úgy tervezték, hogy befogják ezeket a mozgó elektronokat és irányítsák őket egy áramkör azonos irányába történő elektron mozgása felé. Amikor ez megtörténik, elektromos áramok alakulnak ki. Több paneles rendszerben az elektronok áramlása egyenáramú (DC) áramot generál. Az inverter átalakítja az egyenáramú áramot váltakozó áramú (AC) árammá, így azt már Ön is fel tudja használni lakása fűtésére vagy világítására.
A szolárpanelek típusa tekintetében a monokristályos és a polikristályos a két leggyakoribb típus. A monokristályos paneleket nagyobb szilikonkristályokból vágják fel, hogy egyenletes kék vagy fekete színűek legyenek. Az ilyen típusú napelemek nagyobb hatékonyságot kínálnak. A polikristályos panelek a folyékony szilícium modellekbe történő öntésével készülnek, nem pedig a kristályból való kivágással. Ez a folyamat tökéletesen négyszögletes elemi méretű napelemekhez vezet, de kevésbé tiszták, mint a monokristályos cellák. Míg néhány évvel ezelőtt még komoly hatásfokbeli különbségek voltak a típusok között, ez mára már elenyészett a folyamatos technológiai fejlődésnek hála. Mivel a monokristályos és polikristályos napelemek manapság nagyon hasonlóak az előnyök szempontjából, az Ön választása végül a személyes preferencia és a megjelenés szempontjából fog kialakulni.
A napelemes inverter a rendszer létfontosságú része, mivel átalakítja az egyenáramú elektromos energiát a háztartásban használható váltakozó áramú elektromos árammá.
Többféle szempontból különböztetjük meg az invertereket:
Egyszerű inverter, mely csak átalakítja az egyenáramot váltóárammá, vagy hibrid inverter, melyhez energiatárolót tudunk csatlakoztatni és házunk ún. sziget üzemmódban tud működni – azaz este sem a hálózatról veszünk villamosenergiát, hanem a saját tárolónkból. Tanyavilágban gyakran használatos ez a megoldás.
Ha a napelemes rendszer több energiát termel, mint amennyit háztartása felhasznál, akkor a villamos energiát az ad-vesz mérőórán keresztül juttatja vissza a hálózatba és jóváírást kap. Azt viszont tudni kell, hogy a helyi áramszolgáltatók abból élnek, hogy a villamosenergia szállításáért és elosztásáért díjat számítanak fel. A magyar kormány viszont úgy rendelkezett, hogy jelenleg évente egyszer kell leolvasni az ad-vesz mérőóra állását (vagyis mennyit fogyasztott és mennyit termelt be naperőművünk a hálózatba) és a különbözetet az alábbi, a lakosság számára kedvező módon kell megfizetni:
Ez azt jelenti, hogy érdemes a naperőművet nulla közeli fizetésre tervezni.
Ha pedig van energiatároló-rendszere, akkor később tárolhatja az elektromos áramot felhasználás céljából – addig is divatosan szólva, az energiát.
Az új, 2024-től életbe lépő bruttó elszámolás miatt érdemes minél hamarabb kiépítenie saját rendszerét.
A napelemek nem igényelnek közvetlen napfényt önmagukban ahhoz, hogy energiát termeljenek, elég a közvetett hozzáférés is a nap sugárzásához. Ez utóbbit használják ki nagyon jól a PERC technológiával, illetve a modern megoldások is már mind alkalmasak erre. A napelemek még felhős, esős vagy havas napokon is generálnak villamos energiát - bár nem termelnek annyi energiát, mint a tiszta napos időben. A napelemek működéséhez tehát közvetve vagy közvetlenül napsugárzás kell, emiatt éjszaka nem termelnek villamos energiát.
A napelemes rendszerek évtizedek óta működnek és a neves gyártók örömmel biztosítják Önnek a 25 éves termelési garanciát. Persze a kisbetűs részeknél előfordulhat, hogy a garancia nem lesz jó, ha nem az eredeti telepítő csapat érkezik a javításhoz. Ezért ügyeljen arra, hogy tapasztalt, jó hírnévvel rendelkező telepítővel végeztesse a munkát és alaposan tájékozódjon a garanciális feltételekről.
Általánosságban háromféle garanciával találkozhatunk:
Termelési garancia: a gyártó által kiadott adat, amely igazolja, hogy a szolár panel 5, 10, 15, 20 és 25 év múlva milyen teljesítménnyel kell, hogy működjön.
Gyári garancia: általában 12 éves időtartamra vállalja a solar-panel gyártója. Jelentése: ezen időszakon belül, ha normál használat mellett a panel meghibásodna, a gyár vállalja a panel cseréjét.
Kivitelezői garancia: a naperőművet szerelő cég szavatosságot vállal, hogy általa elvégzett munka szakszerű, a naperőmű a tervezettnek megfelelően fog működni és pl.: a tetőben nem keletkezik kár, nem fog beázni. Ezen felül a kivitelező vállalhat többlet garanciát, pl.: mostanában gyakran találkozunk azzal, hogy a kivitelező a szállított panelekre 25 év garanciát vállal. Ez jelenthet valós garanciát, ha mögötte egy jónevű, esetleg nemzetközi biztositótársaság is áll, de anélkül akár a tisztességtelen piaci magatartás fogalmát is kimerítheti, hiszen ki tudja, hogy 25 év múlva egyáltalán létezik-e még a kivitelező cég?
Ezen felül a kivitelező vállalhat többlet garanciát is. Mostanában találkozhatunk azzal, hogy a kivitelező a szállított panelekre 25 év garanciát vállal. Ez jelenthet valós garanciát, ha mögötte egy jó nevű, nemzetközi biztosítótársaság is áll, de anélkül akár a tisztességtelen piaci magatartás fogalmát is kimerítheti, hiszen ki tudja, hogy 25 év múlva egyáltalán létezik-e még a kivitelező cég?Tekintse meg pályázatokkal és támogatásokkal kapcsolatos információinkat itt!
Ahogy az előző pontban bemutattuk, ideális esetben könnyen kiszámítható háztartásunk energiaigényét lefedő naperőmű teljesítménye. De ahogy bekötöttük a naperőművet, csábítóan hat az „ingyen áram” gondolata. Nincs ezzel baj, ilyen az emberi természet, nyáron nem gondolkodunk sokat, hogy bekapcsoljuk a légkondicionálót, télen is könnyedén rásegíthetünk a fűtésre egy hősugárzóval. Hiszen nem fizetünk villanyszámlát…
Egy darabig működik ez a könnyed gondolatmenet, de aztán sokan elkezdenek azon töprengeni, hogy miért nem jutott előbb eszükbe, hogy hűtő-fűtő hőszivattyús klímával mennyivel gazdaságosabb fűteni. Vagy érdemes lenne lecserélni a gázkazánt elektromos kazánra. Netán egy elektromos autót vennék a feleségemnek, mert az is megéri.
Javasoljuk, hogy ha a tető (vagy földi telepités esetén a kert) mérete megengedi, mielőtt megrendeli naperőművét, gondolja át jövőbeli terveit, mivel teheti gazdaságosabbá háztartását. Várható-e további villamos fogyasztó bekötése, úgy, mint:
Ha további ilyen beruházásokat tervez, kérjük konzultáljon kollégánkkal, hogy ezeket is figyelembe vegye a méret meghatározásánál.
1213 Budapest, Csáklya u. 24.
Mutasd a térképen
Solarexperts
Sütihasználati tájékoztató