A napelemes rendszerek egyszerű, de mégis hatékony konstrukciók. Kevés, de annál fontosabb elemből állnak, ilyen például a napelempanel, a tartószerkezet vagy éppen az inverter. Ebben a bejegyzésben az inverterekről lesz szó, egészen pontosan egy bizonyos inverterről, ami kenterbe veri a legtöbb piaci versenytársát. Ez a Fronius Inverter.
A háztartásban a napenergia hasznosítható áramellátásra, például a háztartási eszközök működtetésére, fűtésre (például innovatív fűtőfólia üzemeltetésére), és a mobilitás új generációjának támogatására, például az elektromos autók töltésére. A több millió kilométerről érkező napenergia azonban nem „kész” formában ér célba.
Az inverter az az eszköz, aminek segítségével a napelem felületét ért napsugarak az otthon által hasznosítható formává alakulnak át. Egészen pontosan az egyenáramot alakítja át a szerkezet váltóárammá, ami mind a frekvencia, mind pedig a feszültség tekintetében illeszkedik a villamoshálózathoz.
A napelemes rendszer által generált energia tehát az inverter közreműködésével válik igazán hasznossá, felhasználhatóvá. Ezen túlmenően az inverter feladata a monitorozás. Az intelligens szerkezet folyamatosan figyeli a solar panelek működését abból a célból, hogy a lehető legjobb teljesítményt tudja elérni a rendszer.
Biztonsági szempontból lényeges komponens, hogy hűtő képességének köszönhetően megelőzhető a túlmelegedés, ha pedig szükséges, akkor a kimeneti feszültséget is csökkenteni tudja. Vész esetén az egész napelemes rendszer leválasztható az inverter közreműködésével, ezzel is még biztonságosabbá téve a működést.
Az inverterek mérete egyébként meglehetősen kompakt, egy kisebb villanyórához hasonló. A legtöbb esetben kevésbé frekventált helyen, például a garázsban szokták elhelyezni.
Az inverter kiválasztása kényes kérdés, ez az egyik olyan tényező, amin állhat vagy bukhat a rendszer hatékony működése. Lényeges szempont, hogy mekkora teljesítményű a napelemes rendszer, a hálózatra tápláló funkció mennyire aktív, vagyis mennyi áramot termelnek majd vissza a közműhálózatra.
Nem elhanyagolható kérdés az sem, hogy mennyi idő garanciát biztosít a gyártó, ahogy azt is mérlegelni kell, hogy a szervizelés mekkora erőfeszítéssel és költségekkel jár. Magyarországon igen közkedveltek és elismertek az osztrák minőséget biztosító Fronius inverter család tagjai. Nézzük, mit kell tudni róluk!
A Fronius inverterek történetének megismeréséhez egészen az 1940-es évekig kell visszamenni, ekkor alapította ugyanis a céget Günter Fronius Pettenbachban. A ma már harmadik generációs családi vállalkozás az akkumulátortöltők és hegesztőgépek után az 1990-es években indította el legfiatalabb üzletágát a Fronius Solar Energy-t, ami kifejezetten a napenergiára összpontosított.
1995-ben dobták piacra a Fronius Sunrise-t, az első fotovoltaikus invertert, a 2000-es években jelentek meg a mérföldkőnek számító Fronius IG inverterek, 2014-ben pedig forradalmi újítással robbantak be a piacra, a SnapINverterrel. 2018-ban a hidrogén-ágazatban vetették meg a lábukat a Fronius Solhub bevezetésével, 2020-ban pedig új generáció látott napvilágot, a GEN24.
A Felső-Ausztriából indult vállalat ma már több mint 60 képviselettel rendelkezik világszerte, megoldásaikkal pedig úttörő szerepet töltenek be a napenergia-hasznosítás hatékonyabbá tételében.
A piacon nagyon sokféle tudású és árkategóriájú inverter érhető el. Nem érdemes azonban kockáztatni, sok múlhat ugyanis az inverter minőségén.
A Fronius inverter család különféle, más-más körülmények között jól hasznosítható invertereket foglal magába. Ezeket vesszük sorra!
Fronius Galvo
A Galvo teljesítménye 1,5-3,1 kW, így jó választás kisebb háztartások, illetve önfogyasztó rendszerek esetén, tekintve, hogy az önfogyasztás relé segítségével maximalizálható. Követi és naplózza a teljesítmény-adatokat, bővíthető további funkciókkal és az internetre is könnyedén kapcsolódik.
Fronius Primo
Egyfázisú és transzformátor nélküli a 3,0-8,2 kW teljesítményen futó Primo inverter. A SnapINverternek köszönhetően szerelése és karbantartása könnyű, megoldásaival (például WiFi csatlakozás, kommunikációs csomag) aktívan tájékoztatja a felhasználót az aktuális állapotról.
Fronius Symo
A piac legkommunikatívabb invertereként emlegetett Symo egy háromfázisú inverter, melyhez könnyen integrálhatók más gyártók alkatrészei, dinamikus betáplálás-kezelés és felhasználóbarát megjelenítés jellemzi. Teljesítménye: 3,0-20,0 kW.
Fronius Symo hibrid
Hibrid, vagyis akkumulátoros inverter, ami a vezérlést és a felügyeleti rendszert foglalja magába. A többletenergiát a Fronius Solar Battery-nek köszönhetően képes eltárolni, miközben az energia áramlását minden irányba lehetővé teszi.
Fronius Eco
A nagy teljesítményt igénylő projektek kiszolgálója a Fronius Eco, ami 25,0-27,0 teljesítményre képes. Beltéren és szabadtéren is alkalmazható, megjelenik benne a SnapINverter rendszer, IP 66-os védettségi kategóriájával pedig új távlatokat nyit.
Fronius Primo GEN24 Plus
Egyfázisú hibrid inverter 3,0-6,0 kW teljesítménnyel. Energiamenedzsment, internetkapcsolódás, más alkatrészek könnyű integrációja, könnyű és gyors telepítés – ezeket tudja a Primo GEN24 Plus. A PV Point és a szünetmentes rendszer lehetővé teszi az áramellátást áramszünet esetén is.
Fronius Symo GEN24 Plus
A Primo GEN24 Plus-hoz nagyon hasonlító rendszer ugyancsak hibrid inverter, a fent bemutatott tulajdonságokkal. Teljesítménye azonban valamivel magasabb, 3,0-10,0 kW.
Fronius Tauro Eco
Rugalmas rendszerkialakítással, a kiadások és a rendszer egyensúlyának racionalizálásával, központosított és nem központosított rendszerek létrehozásával kecsegtet a magas, 50-100 kW teljesítményt produkáló Tauro Eco. Biztonságos, gyors és hatékony.
A Fronius az inverterek piacán egy nagy múltra visszatekintő, elismert cég, ami megbízhatóságával vívta ki vezető pozícióját. Mindamellett, hogy olyan versenytársakkal kell konkurálnia, mint a SolarEdge, újításaival és megbízható megoldásaival nem okoz csalódást az ügyfeleknek.
Az inverter a solar rendszer lelke. Ez az, ami a nap természetes erejét felhasználhatóvá konvertálja és lehetővé teszi, hogy elérjen az otthonokba, háztartásokba. A kiválasztás során legfontosabb tényezők a teljesítmény, az ár és a minőség, ezek szavatolják ugyanis a napelemek hosszú és problémamentes üzemelését.
Tájékozódjon a Solar Experts összes megoldásáról, keresse fel weboldalunkat!
1213 Budapest, Csáklya u. 24.
Mutasd a térképen
Solarexperts
Sütihasználati tájékoztató