A napelemek működés közbeni teljesítményének két legmeghatározóbb eleme a tájolás és a megfelelő dőlésszög. Kedvező és kevésbé kedvező adottságok mentén egyensúlyozva ugyan, de mindenképp meg kell találni az ideálishoz közelítő megoldást. Szerencsére erre számos jól bevált módszer áll rendelkezésre.
A napelem a Nap fényét alakítja elektromos energiává. Magyarországon a napsütéses órák száma átlagosan évi 2000 körül alakul, eloszlása természetesen nem egyenletes, az északi területeken némileg kevesebb, délen jóval több. Mindezek ellenére elmondható, hogy a napelem rendszer telepítése országszerte kifizetődő lehet. Ehhez nélkülözhetetlen, hogy a napelem dőlésszög tökéletesen legyen beállítva.
A napelemek megfelelő teljesítménye érdekében nagyon fontos a panelek ideális tájolása és optimális dőlésszögének kialakítása. Általános érvényű szabály, hogy a 30-40 fokos dőlésszög a kívánatos gyakorlatilag bármely típusú panel esetében. Amennyiben ebben a szögben tudjuk telepíteni napelemünket, szinte veszteség nélkül tudjuk hasznosítani a Nap energiáját, hiszen így a panelek felületét merőlegesen, 90 fokos beesési szögben éri a napfény.
Egyes tetőfelületek egyedi adottságaiknak köszönhetően részben vagy akár teljes egészben is árnyékba borulhatnak adott napszakokban, ez pedig jelentős mértékben visszavetheti a napelemek teljesítményét, mivel a rendszer egésze az adott időben legkisebb teljesítményt leadó panel eleméhez „igazodik”. Ez még részleges árnyékoltság esetén is akár 30-40%-os csökkenést is eredményezhet. Ha belóg a képbe egy kémény, antenna, netán villanyoszlop vagy épp egy terebélyes lombkorona, az sajnos olyan veszteségekkel járhat, amelynek tényével már a telepítés előtt, még a tervezés szakaszában foglalkozni kell.
Mivel a cél az, hogy a napelemeket minél nagyobb felületen és minél tovább érje a Nap, lényeges tényező a napelem tájolása is. A déli tájolás a legoptimálisabb, dél-keleti és dél-nyugati tájolás esetén körülbelül 5 százalékos, míg nyugati tájolás esetén 10-15 százalékos veszteséggel kell számolni. Egyik sem drámai csökkenés. Valós problémával csak akkor találjuk szembe magunkat, ha a tető tájolása északi. Ahhoz, hogy a napelem rendszer telepítése megtérülő befektetés lehessen, a veszteség nem igazán lépheti át a 10-15%-os értékhatárt. Ez azt eredményezi, hogy ha a tető tájolása északi vagy számos egyéb, kiiktathatatlan árnyékoló tényezővel rendelkezik, akkor első körben érdemes megvizsgálni, vajon telepíthető-e a napelemes rendszer egy másik, alternatív felületre. Ha rendelkezünk ilyesmivel, a garázs vagy egyéb melléképület teteje is ideális helyszín lehet megfelelő tájolás mellett.
A lapostető nagy mértékben eltérő paraméterekkel rendelkezik. Sík felülete egyrészt nagyobb szabadságot és mozgásteret ad a megfelelő napelem dőlésszög kialakítására, másrészt szerkezeti sajátosságaiból adódóan alapos és gondos mérlegelés tárgyát képezi, hogy valóban elbírja-e a megnövekedett terhelést. Amennyiben igen, speciális tartószerkezet segítségével a napelemek ideális dőlésszögben rögzíthetőek rajta. Fontos azonban megjegyezni, hogy a lapostető szélvédettsége jóval alacsonyabb, így ebben az esetben a tartószerkezetnek arról is gondoskodnia kell, hogy a szél ne kaphasson bele alulról, mert ez mikrorepedésekhez, a cellák károsodásához, ezáltal meghibásodáshoz, teljesítménycsökkenéshez vezet.
A hatékonyabb energiafelvétel érdekében napkövető rendszerrel kombinált fotovoltaikus rendszert is kiépíthetünk. Ez kétféle kivitelben is elérhető a piacon: megkülönböztetünk egy tengely mentén és két tengely mentén forduló rendszereket. Az egytengelyes megoldással körülbelül 20-25%-kos, míg a kéttengelyes kialakítással 35-40%-os teljesítménynövekedéssel számolhatunk. Ezek beruházási és fenntartási költsége ugyanakkor viszonylag magas, amely jelentős mértékben késleltetheti a megtérülést.
A következő tényezőket érdemes figyelembe venni költség és hozam tekintetében:
A legtöbb hazai vállalkozás hasonló képletek alapján számolja ki a villanyszámlából a várható rendszerméretet. Egy átlagos napelem kalkulátor használata során megadja az érdeklődő otthona vagy ingatlana adatait, ami alapján a telepítő cég néhány napon belül, bizonyos esetekben néhány percen belül elküldi ajánlatát. Ezen adatok egyike a dőlésszög. Mi a Solar Expertsnél abban hiszünk, hogy egy napelemes rendszer telepítése olyan döntés, ami 20-30 évre is elköteleződést jelenthet, ezért pedig mindenki megérdemli azt, hogy egyértelmű feltételek mellet hozhassa meg az ideális választását. A Solar Experts online napelem kalkulátora a megadott értékek alapján azonnal a képernyőn mutatja az egységárak, a rendszerelemek és a végösszeg változását. Így Ön egyből láthatja, hogy egyedi igényei mentén hogyan változnak a márkák és az egységárak. Javasoljuk, hogy a kalkulátoron változtassa meg a dőlésszög mértékét, és nézze meg, hogy már 5-10 fokos eltérés is mennyire új helyzeteket képes teremteni.
1213 Budapest, Csáklya u. 24.
Mutasd a térképen
Solarexperts
Sütihasználati tájékoztató