A napelem technológia iránt érdeklődők közül bizonyára sokakban felmerült már a kérdés, hogy vajon lehetséges-e lapostetős épületekre napelemet felhelyezni. A kérdés teljesen jogos, főleg akkor, ha belegondolunk, hogy lapostetős épületek a lakóházakon kívül lehetnek gyárépületek, csarnokok, önkormányzati épületek, kórházak is, így hatalmas potenciál van a napelemek ilyen típusú felhasználásában. Ahhoz azonban, hogy meg tudjuk válaszolni a fent feltett kérdést, érdemes kicsit jobban körüljárni a témát.
Dőlésszög és tájolás
A kérdés megválaszolásához két alapvető tényezőt kell tüzetesebben megvizsgálnunk, ezek pedig a dőlésszög, valamint a tájolás. Ezektől a tényezőktől függ ugyanis az, hogy a napelem paneleket mekkora szögben érik a napsugarak és ezáltal milyen hatékonysággal dolgoznak majd.
Dőlésszög:
Mint ahogy azt annak idején, még általános iskolás tanulmányaink során elsajátítottuk, a Föld a saját tengelye körül forog Nap körüli pályáján. Ebből adódóan a napsugárzás iránya is folyamatosan változik. Mivel Magyarország az északi mérsékelt övben helyezkedik el, így a napelemek ideálisnak tekinthető dőlésszöge kb. 35°-ban határozható meg. Ez azt jelenti, hogy ebben az ideális esetben hozható ki a legmagasabb hatásfok a napelemes rendszerekből.
Tájolás:
Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a déli tájolás esetén érhető el egy napelemes rendszer legmagasabb hozama. Mielőtt bárki nekikeserednie, ez nem jelenti azt, hogy a déli tájolástól eltérő esetekben le kellene mondani a napelemek használatáról, mégpedig azért nem, mivel a déli tájolástól 45%-ban történő eltérés esetében, tehát keleti és nyugati tájolás esetén a hatásfokvesztés minimális: 5-10% körüli. Viszont rossz hírünk van azok számára, akiknél a tető északi irányba néz, ugyanis ebben az esetben a napelemes rendszerek telepítése nem javasolt, hiszen a megtérülés ideje így nagyon hosszú lenne.
Mire figyeljünk fokozottan napelem lapostetőre történő telepítéskor?
De térjünk vissza eredeti témánkhoz, a napelem lapostetőre történő telepítéséhez. A fentiek elolvasása során bizonyára már mindenki rájött arra, hogy a lapostetőre történő napelem szerkezet szerelés és rögzítés nem feltétlenül úgy történik, hogy a napelemeket a lapostető síkjában rakják le, hiszen ebben az esetben ez gyakorlatilag 0°-os bezárt szöget jelentene, ezzel jelentősen rontva a hatásfokon.
A megoldás abban rejlik tehát, hogy olyan tartószerkezeteket telepítenek fel a lapostetőre, amelyek sajátossága, hogy a tető síkjához képest jellemzően 15-30°-os plusz dőlésszöggel szerelhető fel rájuk a napelem rendszer.
A napelemes rendszerek lapostetőre történő telepítésnél fokozottan figyelembe kell azonban venni a statikai szempontokat is. Hogy miért? Mivel ezekben az esetekben nincs lehetőség arra, hogy magához a tetőhöz rögzítsük a napelemes rendszert, ugyanis a födémek megfúrása ebből a szempontból tilos. Ennek ellenére viszont mindenképpen meg kell oldani a napelemes rendszerek stabil rögzítését a tetőn, hiszen viharos, szeles időjárás esetén a szél alákaphat az így felszerelt napelem tábláknak (kb. 17-20 kg egy darab napelem súlya), ezzel akár hatalmas károkat okozva. Ezért lapostetős telepítés esetén úgynevezett ballasztsúlyokkal kell ellátni a napelemes rendszerek tartószerkezetét. A felszerelés előtt azonban mindenképpen fontos megvizsgálni azt, hogy az adott tetőszerkezet, elbírja-e ezt a megnövekedett súlymennyiséget.
Ha a tetőszerkezet elbírja a napelemekkel felszerelt tartószerkezetet már csak azt kell eldöntenünk, hogy egy vagy több sorban kívánunk napelemeket elhelyezni a lapostetős épületen. Amennyiben több sorban kerülnek elhelyezésre a napelemek, érdemes figyelni az egymás mögött elhelyezett panelek/panelsorok távolságára, elhelyezésére, hiszen a dőlésszög miatt akár le is árnyékolhatják egymást, ezzel akár jelentősen csökkentve a felszerelt napelem rendszerek hatásfokát.
Összegzés
Napelem lapostetőre?
- hangzott a kérdés cikkünk elején, amire a válasz egy határozott igen. Mindegy tehát, hogy cseréptető vagy lapostető. A hagyományos ferdetetős háztulajdonosokkal szemben nincsenek hátrányos helyzetben azok, akik lapostetős épületükre szeretnének napelem rendszereket telepíteni. A fentiekben részletesen bemutatott, lényeges és fontos szabályok betartása mellett mindenképpen érdemes belevágni egy lapostetős épület esetén is napelemes rendszerek kialakításba, ahogy erre egyre több példát láthatunk már Magyarországon is.
A földet érő 1 órányi napsütés több energiát ad, mint amennyit az emberiség 1 év alatt elhasznál.
A napenergia végtelen energiaforrás és teljesen ingyen van, ugyanakkor kérdés, hogy élünk-e felhasználásának modern lehetőségeivel. Jövőnk záloga, hogy a tradicionális fosszilis energiahordozókra épülő energiatermelést minél előbb megújuló energiaforrásokra cseréljük. Használja ki az egyre csökkenő költségű napelemes rendszerek nyújtotta lehetőségeket, és lássa el otthonát vagy vállalkozását tiszta energiával!