Háztartási méretű kiserőműveknél a napelemek felhelyezése ideális esetben, azaz hozzáértő szakemberek közreműködésével egy, legfeljebb két nap leforgása alatt megtörténik, még az óvintézkedések és biztonsági előírások maximális betartása mellett is. Azért ebből akad bőséggel, mivel nem csak a medve, az áram sem játék. Összeszedtük, mi mindenre kell ügyelni a napelemes rendszer kiépítésekor.
A napelem modulok telepítése a talajra vagy a tetőre történik. Utóbbi a leggyakoribb a lakossági ügyfelek esetén, ezért most ezt alapul véve mutatjuk be a rendszer bekötésének lépéseit és esetleges buktatóit.
Megbízható árajánlatot és rendszert nem lehet kialakítani az egyedi adottságok figyelembevétele nélkül. Ezért minden esetben elengedhetetlen, hogy munkatársaink felkeressenek a helyszínen. Csak ezt követően készülhet el a kivitelezési terv, illetve az ehhez kapcsolódó, minden költséget magába foglaló árajánlat. A megfelelő tájolás, dőlésszög, a tető héjazása, az árnyékoltság, mind-mind olyan tényezők, amelyeket figyelembe kell venni még a munkálatok megkezdése előtt.
A napelemtáblák által termelt áramot tárolni kell valahol, erre pedig a helyi áramszolgáltató hálózatába történő visszatáplálás a legkézenfekvőbb megoldás. Mielőtt belekezdünk a felszerelésbe, engedélyre lesz szükségünk. A szolgáltató a jelenlegi szabályozás szerint köteles ugyan átvenni a megtermelt áramot, ám a hatályos előírásoknak való megfeleltetés az ő feladata.
Jó, ha tudod, hogy enélkül akkor sem helyezheted üzembe a fotovoltaikus rendszert, ha az felszerelve, minden feltételnek megfelelve, üzemképes állapotban várja a bekapcsolást. Ez sajnos illegális áramvételezésnek minősül. Mivel az átfutási idő akár több hónap is lehet, célszerű időben elindítani az engedélyeztetési folyamatot. (Természetesen akár teljes mértékben is függetlenedhetsz a szolgáltatótól, de ez esetben akkumulátorokról is gondoskodnod kell. Ekkor valóban megszabadulsz minden kötöttségtől, nincs az az áremelés vagy hirtelen áramszünet, amely kifoghatna rajtad. Ám ez a megoldás szükségszerűen többletköltségekkel is jár.)
A telepítés során rengeteg dologra ajánlatos figyelni. A napelem inverter a rendszer lelke, az ára sajnos elég magas, így egy idejekorán beálló meghibásodás sok borsot törhet az orrod alá. Ha az általad preferált inverter ára feltűnően alacsony, a gyári garancia ideje pedig feltűnően rövid (mondjuk 5 és7 év közé tehető): vedd intő jelnek, és válassz egy időtállóbb darabot. Egy megbízható, kifogástalan minőségű inverter akár 12-14 évig, vagy még annál is tovább üzemképes ─ ráadásul az áramszolgáltatód is tárt karokkal fogadja majd. Ha kellően magas teljesítményűt választasz, később a napelemtáblák számát is rugalmasan bővítheted, ha például elektromos autó vagy légkondicionáló berendezés, esetleg infra fűtőpanelek vásárlására határoznád el magad.
A napelem alumínium tartószerkezetre kerül, amelyeket masszív, rozsdamenetes csavarokkal rögzítenek a szarufához, hogy kellő stabilitást adjanak neki. Ha a rögzítő csavarok korrodálódnak, a rendszer instabillá válik, akár le is eshet a tetőről. Egy-egy jó minőségű napelem élettartama 30-40 év is lehet. Olyan tartószerkezetre van szükség, amely képes felvenni a versenyt, és kiállja az idő próbáját.
A napelem szerelés komoly szakértelmet és tapasztalatot igényel. Az egyik legnagyobb kockázatot az áramütés és a nagyfeszültség miatti életveszély jelenti. A rendszerben lévő egyenáram feszültsége elérheti az 1.000 voltot. Fontos tudnod, hogy amint a rendszert nap éri, annak egyenáramú hálózata már feszültség alatt áll akkor is, amikor nincs váltakozó áramú hálózaton. Ezért a csatlakozókat szerelés közben nem szabad megérinteni, és kizárólag száraz időben lehet megkezdeni a kiépítést.
A bekötéskor számos dologra fontos figyelni annak érdekében, hogy a rendszer biztonságos legyen. Az elégtelen sínhosszúság, a panelek túllógása balesetveszélyes helyzeteket teremthet, és akadályozza a rendszer zavartalan működését. Szakszerű villámvédelemre, a túlfeszültség levezetésére is szükség van minden esetben.
Szintén hibaforrás lehet, ha elmarad a kettős szigetelés, ha a csatlakozódobozra nem kerülnek rá a figyelmeztető feliratok, vagy ha az azok egyes típusaira vonatkozó speciális előírásokat nem tartják be.
Ezért rendkívül fontos, hogy képesített, a napelemek telepítésében komoly referenciákkal és kellő munkatapasztalattal rendelkező vállalkozót bízz meg. Napelem kalkulátorunk segítségével tájékozódhatsz a professzionális, minden igényt kielégítő telepítés várható költségeiről.
1213 Budapest, Csáklya u. 24.
Mutasd a térképen
Solarexperts
Sütihasználati tájékoztató